اختلاس‌های بزرگ جهان به روایت آمار

پنجشنبه 21 مهر 1390 05:49 ب.ظ   نویسنده : امیر عباس مهری      


اختلاس‌های بزرگ جهان به روایت آمار
و
اختلاس  بزرگ ایران(شماره 12)

این روزها با سر زبان افتادن ماجرای اختلاس سه هزار میلیارد تومانی(البته رقم درست آن 1800میلیارد تومان است!)، این سوال در ذهن مردم شکل گرفته که آیا این اختلاس در نوع خود، می‌تواند یکی از بزرگترین اختلاس‌های مالی در دنیا باشد یا خیر؟!

پایگاه اطلاع رسانی تازه، در گزارش زیر کوشیده است که به این پرسش بر اساس آمارهای موسسات معتبر بین المللی مالی(صندوق بین المللی پول و بانک جهانی)، و در قالب اینفوگرافی و جدول، پاسخ دهد. پیش از آن خوب است نظری به بزرگترین پرونده‌های اختلاس و سوء استفاده‌های مالی در برخی از کشورهای دنیا و نسبت آنها به تولید ناخالص داخلی(GDP) آن کشورها بیندازیم.

1- کلاهبرداری ۶۵ میلیارد دلاری «برنارد مدوف»، از بزرگترین اختلاس‌های تاریخ بود. مدوف متهم به بزرگترین کلاهبرداری در وال استریت دو سال پیش به حداکثر مجازات، یعنی ۱۵۰ سال حبس محکوم شد. وی که قبلا رئیس غیر اجرائی بورس نزدک بود، پس از اعلام دخالت در ۱۱ فقره اتهام از جمله کلاهبرداری در بازار سرمایه، پولشویی و ارائه مدارک نادرست، بازداشت شد. نامبرده متهم به اختلاس و کلاهبرداری ۶۵ میلیارد دلاری از سرمایه‌گذاران درنقاط مختلف جهان است، پرونده مذکور انتقادهای بی‌شماری را متوجه کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا نیز کرده است.

2- مدیرعامل سابق شرکت نفتی روسی، «میخائیل خودوروفسکی» به همراه شریکش «لبدف»، به اتهام سرقت و فروش ۲۱۸ میلیون تن نفت از سوی دادگاه مسکو سال پیش محکوم شدند. پرونده لبدف، رییس بانک مناتپ مسکو و خودوروفسکی از سال ۲۰۰۹ در جریان است.

3- «دومینیک دوویلپن»، نخست وزیر سابق فرانسه که با شکایت سارکوزی به دادگاه معرفی شد، متهم به دریافت کمیسیون در پرونده فروش اسلحه به کشورهای آفریقایی است او به تازگی تبرئه شده است. دو سال قبل سارکوزی به دلیل اظهارات دوویلپن که گفته بود رییس جمهور فرانسه چند سال پیش در پرونده فروش اسلحه به کشورهای آفریقایی کمیسیون دریافت کرده بود، با شکایت سارکوزی در پرونده کلیراستریم تحت پیگرد قضایی قرار می‌گیرد. سرانجام هفتۀ پیش دوویلپن از اتهام دریافت کمیسیون ۲۰ میلیون دلاری از روسای جمهوری کشورهای آفریقایی طی سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۵ تبرئه شد.

4- رئیس جمهوری سابق فرانسه (ژاک شیراک) متهم به ایجاد ۲۵ شغل سوری در زمان صدارتش به عنوان شهردار بوده است. درآمدها و مزایای ناشی از این شغل به حساب حزب متبوع شیراک و هزینه‌های انتخاباتی او می‌رفت. او متهم به سوء استفاده از درآمدهای دولتی است که هنوز پرونده وی در محاکم پاریس در جریان است.

5- «بانک گلدمن ساش» نیز سال گذشته از سوی دادگاه انگلستان به پرداخت ۲۰ میلیون لیر استرلینگ (۲۰ میلیون یورو) متهم شد. این بانک به دلیل تقلب و ورود به تولید و تجارت یک محصول در آمریکا و پنهان کردن این مسئله از مقامات انگلستان به پرداخت این جریمه محکوم شد.

6- «سوهارتو»، دیکتاتور اندونزی در طول سه دهه حکومت خود در اندونزی مبلغ ۳۵ میلیارد دلار اختلاس کرد که ۵۰۰ میلیون دلار آن پولهایی بود برای کمک به قشر ضعیف اندونزی در نظر گرفته شده بود.

7- «فردیناند مارکوس»، رییس جمهور فیلیپین( ۱۹۷۲-۸۶) که گفته می‌شود همسرش ۳۰۰۰ جفت کفش در کلکسیون خانگی خود نگهداری می‌کرد، در طول حکومتش ۱۰ میلیارد دلار پول از کشورش خارج و در بانک‌های سوییس نگهداری می‌کرد. ۱۴ سال بعد از مرگش، بانک‌های سوئیس مبلغ ۶۵۷ میلیون دلار از دارایی‌های او را به مقامات فیلیپینی باز گرداندند.

8- «موبوتو سس سکو»، رییس جمهور جمهوری دمکراتیک کنگو ( ۱۹۶۵- ۱۹۹۷) در زمان ۳۲ سال حکومتش ۱۲ میلیارد دلار از کمک‌های صندوق بین المللی پول را برای منافع شخصی خود هزینه کرد.

9- در سال ۲۰۰۳ در فرانسه در حدود ۳۷ نفر به اتهام دریافت رشوه‌ای به مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار از سوی گروه نفتی «الف آکیتن» محکوم شدند. به گفتۀ رییس شرکت مذکور، این پول برای هزینه‌های انتخابات ریاست جمهوری صرف شده است. در سال ۲۰۰۳، رونالد دوماس، وزیر خارجه فرانسوآ میتران، که یکی از متهمین اصلی این پرونده ضمن اعلام بی گناهی از این اتهام گفت که هیچ پولی از سوی این شرکت نفتی دریافت نکرده است.

10- در فوریه ۲۰۰۵ دادگاه تل آویو «امری شارون»، پسر آریل شارون را به اتهام سوء استفاده از منابع مالی حزب ( به مبلغ ۱.۳ میلیون دلار) برای هزینه‌های انتخاباتی محکوم کرد.

11- در ماه اخیر به نقل از نیویورک تایمز، دو نفر در آمریکا به اتهام سوء استفاده  5/2 میلیون دلاری از یک پیش دبستانی بازداشت شدند. بنا به گزارشات، این زن و شوهر با نام تهیه تغذیه برای مراکز پیش دبستانی در چند منطقه همچون منهتن، بروکلین و کوئینز، 5/2 میلیون دلار اختلاس کرده‌اند. این پرونده بزرگترین پرونده فساد مالی در مراکز آموزشی آمریکا به شمار می‌رود که به دنبال شکایات شماری از مدیران مراکز پیش دبستانی مبنی بر عدم دریافت تغذیه کافی و مورد قرار داد، به جریان افتاده است.

12- یکی از داغ ترین و بزرگترین پرونده‌های فساد مالی که این روزها به سوژه خبری رسانه داخلی و برخی از رسانه‌های خارجی تبدیل شده است، موضوع اختلاس 1800میلیارد تومانی مربوط به «شرکت توسعه سرمایه گذاری امیر منصور آریا» می‌باشد که در رسانه‌ها به اختلاس سه هزار میلیارد تومانی مشهور شده است.


آخرین ویرایش: پنجشنبه 21 مهر 1390 05:56 ب.ظ
دیدگاه ها ()

درباره وبلاگ


  • این وبلاگ متعلق به دانش آموزان دبیرستان شهید بهشتی سمپاد کاشان میباشد. هر مطلبی اعم از مطالب علمی روز و اخبار مدرسه را اینجا میتوانید پیدا کنید.
    تاریخ تولد وبلاگ: 4 بهمن 1389

نویسندگان

  • علیرضا خادم(59)

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic