نتیجه عقب نشینی در برابر امارات

جمعه 1 اردیبهشت 1391 12:20 ب.ظ   نویسنده : محمدرضا هاشمی      


ز شیر شتر خوردن و سوسمار / عرب را به جایی رسید است کار

که تاج کیانی کند آرزو / تفو بر تو ای چرخ گردون تفو!

سلام به همه.

چند وقته میخوام یه متن درباره ی برخورد اماراتی ها در مورد مالکیت جزایر سه گانه ی ایران بذارم و توی اون هرچی از دهنم در میاد بارشون کنم! ولی امروز با یه مطلب جالب و منطقی توی وبشهر برخورد کردم و بعد از خوندن اون نظرم به کلی عوض شد! و فهمیدم که توی این قضیه بیش از اینکه پررویی و وقاحت اماراتی ها در میون باشه، عقب نشینی و باج دادن مسئولان خودمون باعث این قضیه شده.

این مطلب به اضافه ی لینک دانلود آهنگ جدید فرزاد فرزین به نام خلیج فارس رو میتونید در ادامه ی مطلب پیدا کنید. گفتم با توجه به شرایط، بد نباشه یه آهنگ ملی میهنی هم گوش کنید! :دی

پس از سفر رییس جمهوری به جزیره ابوموسی که یکی از جزایر سه گانه همیشه ایرانی مورد مناقشه امارات و ایران است، اتفاقاتی رخ داد که نتیجه باج دادن و قدم به عقب نهادن در موضوعاتی تخطی ناپذیر مانند حریم مرزی و نواحی میهنی است. اگر اکنون اماراتی ها با وقاحت سفیر خود را فرا می خوانند و یا بازی فوتبال دوستانه را لغو می کنند هیچ دلیلی جز عقب نشینی مثلاً تاکتیکی ایران ندارد.

ماجرای جزایر سه گانه ایرانی (تنب کوچک، تنب بزرگ و ابوموسی) یک موضوع حل شده بین المللی است و اگر اماراتی ها مستندات حقوقی کافی برای باز پس گیری این جزایر را داشتند بدون شک تاکنون به مدد حمایت های آمریکا و دیگر کشورهای غربی که با کوچکترین چیزی سر ذوق می آیند و به مدیحه سرایی می پردازند بارها این موضوع از هزار دادگاه بین المللی و شورای امنیت و... سر در آورده بود.

در واقع این موضوع با اینکه حل شده است اما یکی از پاشنه آشیل های ایرانی در منطقه بوده و به کرات این موضوع برای به چالش کشیدن ایران مورد استفاده قرار گرفته است. از جمله اینکه پای ثابت بیانیه اختتامیه همه جلسات شورای همکاری اعراب حاشیه خلیج فارس یک بند ثابت مبنی بر اشغالگر خواندن ایران بود. تا جایی که در برخی موارد این اعراب ملخ خوار ایران را مانند اسرائیل غاصب خوانده بودند و اختلافی بین آن ها قائل نشده بودند.

پارسال دی ماه بود که در اجلاس شورای همکاری اعراب حاشیه خلیج فارس بر خلاف روند همیشگی این اجلاس موضوع غاصب خواندن ایران در مورد جزایر سه گانه طرح نشد و علت آن هم به جریان افتادن روند دیپلماسی بین ایران و امارات در این مورد اعلام شد. همان موقع هم سخنگوی وزارت امور خارجه موضعی قاطع در مورد این که مالکیت سرزمینی ایران بر این جزایر قابل مذاکره و معامله نیست نگرفت و شفاف چیزی نگفت. این ماجرا به نوعی یک تایید تلویحی و یک پیام عقب نشینی برای اعراب بادیه نشین و لومپن خلیج فارس بود. همین موضوع منجر به گستاخی وقیحانه امارات در ماجرای سفر احمدی نژاد به ابوموسی شد.

این رخداد یک چیز را روشن می کند و آن اینکه معامله کردن بر چنین موضوعات حیاتی که موضوع مالکیت سرزمینی هستند حتی در کلام هم به جهت خروج خیالی از انزوا و فشار منطقه ای مورد بحث نمی تواند باشد. شکی نیست بعید به نظر می رسد وزارت خارجه ایران هم چنین موضعی از ابتدا مورد نظرش بوده است اما اگر همان موقع موضوع به صراحت مورد تاکید و شفاف سازی قرار می گرفت اکنون ریز استان تازه استقلال یافته امارات چنین سناریویی برای به چالش کشیدن ایران اجرا نمی کرد!

باید قبول کرد اکنون امارات دیگر نقش اساسی در دور زدن تحریم های اقتصادی و بانکی را مانند گذشته برای ایران ندارد و در واقع نمی تواند داشته باشد و از این رو نیازی به نرم کشیدن و احیاناً چنین باج دهی هایی وجود ندارد و در صورت نیاز می توان برخوردهای دیپلماتیک لازم با آن ها داشت.

منبع: وبشهر

اینم لینک دانلود آهنگ فرزاد فرزین با نام خلیج فارس:

برای دانلود کلیک کنید.


آخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()
شنبه 16 اردیبهشت 1391 12:47 ب.ظ
ماکه چیزی نفهمیدیم
محمدرضا هاشمی
کجاش نامفهومه بگید توضیح بدم؟

درباره وبلاگ


  • این وبلاگ متعلق به دانش آموزان دبیرستان شهید بهشتی سمپاد کاشان میباشد. هر مطلبی اعم از مطالب علمی روز و اخبار مدرسه را اینجا میتوانید پیدا کنید.
    تاریخ تولد وبلاگ: 4 بهمن 1389

نویسندگان

  • علیرضا خادم(59)

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات