سانتریفوژ

جمعه 27 اسفند 1389 04:05 ب.ظ   نویسنده : علیرضا خادم      


سانتریفوژ ماشینی است که از آن برای چرخاندن مواد با سرعت بالا استفاده می شود. دانشمندان معمولا دستگاه سانتریفوژ را برای جدا کردن ذرات جامد از یک مایع یا تقسم مخلوط مایعات به اجراء مختلف آن به کار می گیرند. مخلوط را درون لوله ای قرار می دهند که طوری لولا شده است که با چرخش دستگاه، به سمت خارج از مرکز حرکت می کند و به حالت افقی قرار می گیرد. در این حالت، نیروی گریز از مرکز می خواهد که مخلوط را برخلاف مرکز سانتریفوژ براند و ازاین نقطه دور کند و ذرات یا مایع سنگین تر بیش تر به سمت بیرون (یا ته مخلوط) رانده می شوند. وقتی سانترفیوژ از حرکت باز می ایستد، مواد به همین حالت غیر مخلوط باقی می مانند. خون و سایر نمونه های بیولوژیکی را معمولا به وسیله دستگاه سانتریفوژ جدا می کنند. سریع ترین سانتریفوژ با نام (فرامرکز گریز) با سرعت 200،000 دور در دقیقه می چرخد. از دستگاه های گریز از مرکز بزرگ برای انجام آزمایش بر روی خلبانان نظامی و فضانوردان استفاده می شود تا میزان مقاومت آنان در شتاب هایبالا معلوم شود .

 در آزمایشگاه ها از سانتریفوژ برای جدا کردن مواد استفاده می شود. نوعی از دستگاه های گریز از مرکز را نیز برای آموزش فضانوردان به کار می گیرند. این دستگاه ها به سرعت به چرخش در می آیند و همان نیروهایی را تولید می کنند که فضانوردان هنگام پرتاب موشک به فضا تجربه می کنند .


آخرین ویرایش: جمعه 27 اسفند 1389 04:08 ب.ظ
دیدگاه ها ()

درباره وبلاگ


  • این وبلاگ متعلق به دانش آموزان دبیرستان شهید بهشتی سمپاد کاشان میباشد. هر مطلبی اعم از مطالب علمی روز و اخبار مدرسه را اینجا میتوانید پیدا کنید.
    تاریخ تولد وبلاگ: 4 بهمن 1389

نویسندگان

  • علیرضا خادم(59)

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات