وراثت

جمعه 27 اسفند 1389 04:29 ب.ظ   نویسنده : علیرضا خادم      وراثت عبارت است از انتقال مشخصه ها و ویژگی ها از یک نسل موجودات زنده به نسل بعدی. حتما دیده اید که بعضی بچه ها از نضر رنگ مو، حالت صورت وخلق و خو به یکی از والدین «پدر یا مادر» شباهت دارند. هر یک از این ویژگی ها از این مسئله ریشه می گیرد که تخم بارور، که انسان جدید از آن رشد می کند، حاوی دو مجموعه از دستوالعمل ها است. هر یک از این مجموعه ها به یکی از والدین مربوط می شود و ویژگی های نوزاد نیز در ارتباط با آنها قرار دارد. این دستورالعمل ها را ژن می نامند. گرچه ژن ها را، هم از پدر و هم از مادر به ارث می بریم، اما بعضی از ژن ها می توانند بر ژن های دیگر غلبه کنند که ژن های غالب یا مسلط نام دارند. تاثیرات ژن های به ارث رسیده به تاثیر متقابل ژن های والدین بستگی دارد .

چیزهایی مثل وزن بدن، رفتار و چاقی و لاغری از ویژگی های دائمی و ماندگار نیستند و از والدین به ارث برده نمی شوند ویژگی هایی چون رنگ چشم و گروه خون به ارث برده می شوند و در تمام طول عمر با شما هستند. امروزه به کمک مهندسی ژنتیک، ژن های یک سلول زنده را به گونه ای تغییر می دهند که ویژگی های مورد نظر را در آن به وجود آورند. این علم با چنان سرعتی در حال پیشرفت است که گروهی براین باورند که در آینده می توان ویژگی های انسان ها را از قبل تعیین کرد و متناسب با نیازهای جامعه، افراد را با توانایی ها وصفات مختلف به دنیا آورد. عده ای نیز مخالف این دخل و تصرف ها در جریان طبیعی وراثت و تولید مثل هستند. و نگرانند که از علم مهندسی ژنتیک برای مقاصد غیر انسانی استفاده شود .

گرگور مندل (1884-1822) :مندل- راهب و گیاه شناس آماتورِ استرالیایی – از پیشگامان مطالعه در زمینه وراثت بود. او آزمایش هایی بر روی کشت انواع نخود انجام داد و انتقال مشخصه ها از یک نسل به نسل بعد را مشاهده کرد. این همان چیزی است که اکنون به عنوان قانون وراثت مندل شناخته می شود. اهمیت کارهای مندل، پس از مرگ وی آشکار و روشن شد .

Ø      ژنی که رنگ قهوه ای چشم را به وجود می آورد، بر ژن مربوط به رنگ آبی غلبه دارد. اگر کسی هر دو ژن را داشته باشد، چشم هایش قهوه ای می شوند. بنابر این پدرِ چشم قهوه ای می تواند ژن چشم آبی را نیز داشته باشد. اما مادر چشم آبی نمی تواند حامل ژن چشم قهوه ای نیز باشد. بچه هایی که هم از پدر و هم از مادر ژن چشم آبی را می گیرند، با چشمان آبی به دنیا می آیند .

Ø      گرگور مندل با استفاده از گیاه نخود آزمایش هایی در زمینه وراثت انجام داد. او با آمیختن تقاطعیِ گیاهان بلند با گیاهان کوتاه، نشان داد که بلندی بر کوتاهی غلبه می کند، زیرا تمام گیاهان نسل های بعدی بلند می شوند.اما این گیاهان هنوز هم ژن کوتاهی را به همراه دارند و اگر این ژن منتقل شود، از سه تا چهار نمونه نسل بعدی، یکی کوتاه خواهد بود .

 

منبع:وبلاگ جامع علوم و فناوریآخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()

درباره وبلاگ


  • این وبلاگ متعلق به دانش آموزان دبیرستان شهید بهشتی سمپاد کاشان میباشد. هر مطلبی اعم از مطالب علمی روز و اخبار مدرسه را اینجا میتوانید پیدا کنید.
    تاریخ تولد وبلاگ: 4 بهمن 1389

نویسندگان

  • علیرضا خادم(59)

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic